OSCAR ALAN LOGOLAR

10 yıl önce ilk izlediğimde, logolara düşkün bir tasarımcı olarak detaylarda boğulduğumu ve onlarca kere tekrar izlediğimi hatırlıyorum. Bugün bu yazıyı yazarken hatırlamak ve tazelemek adına tekrar izledim ve hâlâ çok etkileyici gerçekten. Yazdığım tüm yazılarda, verdiğim eğitim ve seminerlerde anlatmaya çalıştığım örneklediğim her ne varsa fazlasıyla bu kısa filmde mevcut. Logolar ve semboller çağını bir dünya olarak bence inanılmaz bir şekilde anlatmayı başarabilmiş.

Logoların birer karakter olarak iyi, kötü, çirkin tüm hallerini görüyoruz. Her tasarımcının ve marka ile ilgisi olanın muhakkak izlemesi gereken çok çarpıcı detayların olduğu çoğu unuttuğumuz logolardan oluşan sürükleyici bir kısa film Logorama. IMDB puan ortalaması 7.5 olan film 2009 yılına ait. Uluslararası bir çok ödül almasına rağmen 82. Oscar ödüllerinde en iyi kısa animasyon film dalında aday olup kazanması bence tarihe “Oscar alan logolar”olarak geçmiştir.

Büyük bir zeka ürünü olan filmde sadece logoları kullanarak oluşturulan bu dünya çok çekici ve eğlenceli. Logoların buzlandığı günümüzde hiç bir TV kanalında izleyemeyeceğimiz baş rolünde logoların olduğu bu filmi Türkçe alt yazılı olarak sizlerle paylaşmak isterim. İzlemediyseniz bence baş döndürücü detaylarla dolu bu kısa filmi kaçırmayın, iyi seyirler.

Bu filmin başrollerinde logolar var. 2009 yılına ait yapım, Oscar ve Cannes başta olmak üzere katıldığı tüm yarışmalarda kısa film ödülünü kazanmış.

Logolardan oluşan bu dünya, yaşadığımız zamanla ironik bir şekilde dalgasını da geçiyor.