NUTELLA MARKA DENEYİMİ

Nutella her anlamda ilginç bir marka. İkonik logosu, şişesi ve ambalajıyla artık bir klasik. Öyle bir hal aldı ki durum artık biz aynı şişe üzerinde aynı yazıyla ne yazarsa yazsın Nutella olarak okuyoruz. Debranding akımından başka bir blog yazımda bahsetmiştim, debranding için Nutella isim değişikliği olan şişeleri çok iyi bir örnek.

Gelelim Nutella tutkunlarına özel Hotella Nutella’ya. Artık markalar ve logolara öylesi anlamlar yüklüyoruz ki bu zamanla tutkuya dönüşebiliyor. İşte bu tutkunun logo ve marka deneyimiyle buluştuğu harika bir örnek. Oteldeki her şey Nutella ile anılıyor ve hemen her adımda Nutella logosunu görmek ve Nutella lezzetlerine ulaşmak mümkün. Otel’in giriş kapısı bile ikonik Nutella şişsesinden ilham almış. Odaların dekorasyonu da aynı şekilde pop kültüre uygun şirinlikte.

Bir sabah marka deneyimi alanında ödüllü projelere ekibiyle imza atmış Serdar Keskin ile bir mekana kahvaltıya gitmiştik. Sipariş için menüyü istediğimizde bana çok ince bir detayı farkederek aktarmıştı. “Farkında mısın kahvaltı için menüye baktığımızda her ürünün bir ismi var, Beyaz Peynir, Siyah Zeytin, Kaşar Peyniri gibi ama hiç birini markasıyla yazmamışlar ama menüde ismi yazan tek marka ise Nutella. Marka olmak böyle bir şey olsa gerek” demişti. Sonrasında jenerik marka ve marka deneyimi üzerine keyifli bir sohbet etmiştik. İşte Hotel Nutella, hem göz zevkiniz hem de damaklar için unutulmaz bir marka deneyimi sunuyor.