MONOGRAM VE SOSYAL STATÜ

Monogram; harfler ve şekillerin bir araya gelerek oluşturduğu desendir. Kraliyet ailelerinden başlayan isim soy isim baş harflerinden oluşan monogramlar ön plandaydı. Monogram deyince akla ilk gelen marka şüphesiz Louis Vuitton. Marka yoluna Valiz Atölyesi olarak çıkan marka zamanla hızlıca ünlü kadınların tercihi olarak ön plana çıkmıştır. Louis Vuitton sandıkları o kadar çok tercih edilmeye başlanmıştı ki zamanla kopyaları yapılmaya başlanmıştır. Taklitlerinden ayrılmak için tasarımlarında farklılaşmaya gider L ve V harflerini ikonik sembollerle birleştirerek bugün bildiğimiz monogramı ortaya çıkartmıştır. Bu monogram sayesinde hem rakiplerinden ayrılan Louis Vuitton hem de lüks algısını pekiştirmeye başlamıştı. Tarih boyunca Louis Vuitton kadar taklit edilen bir marka ve monogram yoktur belki de.

Bugün artık Louis Vuitton ve İkonik Monogramı bir statü göstergesi. Ona sahip olanlar ve olmayanlar gibi bir ayrımla insanlar motive oluyor.

Monogram üzerinden bir cazibe ve lüks deneyimi yaşamak istiyor insanlar. Monogram tutkusunun bir diğer yazımda bahsettiğim LogoMania’dan temel farkı aslında bavul, cüzdan ayakkabı gibi tekil kullanımı. Bugün Louis Vuitton sadece kadın valiziyle başladığı marka serüvenine erkekler için de bir tutkuya çevirmiş durumda. Kraliyet ailelerinden bugüne tüm monogramlar hem lüksün, hem estetiğin hem de sosyal statünün bir işareti olarak hayatımızda kalmaya devam ediyor.