MARKA İNSAN & İNSAN MARKA

Dünyada reklama en çok para harcayan marka hiç şüphesiz Coca-Cola. Instagram dünyasında neler oluyor diye baktığımızda, Coca-Cola’nın global hesabının 2 milyonlar civarında takipçiye sahip olduğunu oysa marka insan diye tabir edebileceğimiz Cristiano Ronaldo’nun ise 200 milyon civarında takipçiye sahip olduğunu görüyoruz. İnanılmaz ama neredeyse 100 katına yakın. Peki bu rakamlardan ne anlamalıyız? Özellikle sosyal medya özelinde işler bildiğimiz gibi gitmiyor, insanlar Coca-Cola içse ve sevse bile takip etmek için bir motivasyon bulamıyor.

Sosyal medyanın odağında markalar değil insanlar var ve biz markaların insanlaştığı, insanların markalaştığı yeni dönemi yaşıyoruz.

Bir de yeni bir terim var “Marka İnsan” işte buna harika bir örnek CR7. Juventus logo değişikliğiyle beraber CR7 transferini aynı zamanlamalara denk getirdi bu asla tesadüf olamaz. Adeta yeni logo ile beraber bir spor kulübü algısından markaya dönüşmek ve kadınlara da cazip gelen bir logo süreci yaşandı. Ve sonunda da rekor bir ücret ve sansasyonel bir transfer gerçekleştirdiler. Messi ile beraber yaşayan en büyük süper star futbolcuyu bence transfer etmediler marka işbirliğine gittiler. İki güçlü marka biri yüz yılı aşan ateşli taraftarları olan bir futbol kulübü diğeri kadın erkek futbolla ilgilenen ilgilenmeyen herkesin saygısını ve beğenisini kazanmış CR7. İki tarafında kazandığı bir marka işbirliği. Ama tuhaf olanı sona bıraktım Dünyanın yaşayan en büyük 2 futbolcusundan biri olan CR7 Juventus’tan yıllık 34 milyon euro kazanıyor. Yani en iyi yaptığı işinden kazandığı para bu inanılmaz bir rakam ama daha inanılmaz olanı CR7’nin sadece Instagram’dan kazandığı yıllık para 47,8 milyon euro.