MARKA HİKAYESİNİN GÜCÜ

Tarih boyunca insanların ilgisini çeken hikayeler, konu markalar olunca gücünü bu alanda da göstermeye devam ediyor. Markanızın hikayesini hedef kitlenize doğru aktarmak ikna ve iletişim açısından çok kritik bir öneme sahiptir. Artık sizin en iyisi olduğunuzu anlatarak hedef kitlenizi etkilemeye çalışmak yerine neden iyi olduğunuzu, faydanızı ve marka hikayenizi ilham vererek anlatmanız gerekiyor.

Hedef kitlenizin aklında kalmak ve etkileşimi artırmak için hikayeler çok etkili bir yöntemdir. Marka hikayenizi logonuz, marka kimliğiniz ve tasarım diliyle birleştirmeniz gerekir. Marka hikayeleri, hedef kitlenizin markanız hakkında konuşması ve duygusal bağ kurması adına çok önemli bir adımdır. İnsanların aklında sadece olumlu olumlu olumsuz duygular ve estetik tasarımlar kalır.

Marka hikayesi kurgusuna iyi bir örnek olarak Apple örneğini verebilirim. İyi bir isim, doğru bir logo ve marka hikayesinin tam anlamıyla örtüştüğü bir örnek. Yenilikçilik, az çoktur felsefesiyle bezenmiş harika tasarımlar, sade ambalajlar, kullanıcı dostu ara yüz tasarımları ve finalde işlevsellik ile marka hikayesi tamamlanıyor.

Marka hikayenizi görüntüyle değil duygu ve deneyimlerle anlatmanın yollarını bulmalısınız. Tutarlı bir şekilde hedef kitlenize vereceğiniz mesajlar, ürün yada hizmetiniz bu marka hikayesine hizmet etmelidir. Hikayelerin gücüne inanın, insanlar kullandıkları ürün yada hizmetin hikayesini, kurucularını ve hayata bakış açılarını merak ediyorlar. Anlatmaktan geri durmayın aksine bu gücü doğru bir kurguyla kullanın. Bir markanın logosu, tasarımları ve hikayesi hissettirmek istediği duyguların bütünüdür.

Markanın kurucusu yada kurucuları olarak kendi değerlerinizi keşfedip markanıza yansıtmanın tam zamanı artık. Unutmayın, markalar da tıpkı insanlar gibi farklılaşarak akılda kalır ve değer kazanırlar.

Markalar ikiye ayrılır. Logosu olanlar ve hikayesi olanlar.

Özgür Ahmet Köse