LOGO VE DUYGUSAL BAĞ

Markaların logolarının son kullanıcı iletişimi açısından ne denli önemli olduğunu gösteren GAP logo değişimi ilginç bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. 2010 yılı sonunda GAP Yönetimi ilginç bir karara imza attı ve klasikleşmiş logosunu hem de çok kötü bir logo ile değiştirdi.

GAP orjinal logosu kullanıcalar tarafından çok seviliyordu belki bir değişimi kabul edebilirlerdi ama bu değişim bir de kötü olunca sosyal medya ve bloglar üzerinden marka adeta linçe uğramış oldu.  Twitter’da trend topic olan konu ve GAP’ın müşteri tepkilerinin satışa yansımasını hissetmesi ile şirkete geri adım attırdı. Bütün bu olaylar tam 1 hafta sürdü. Eski logoya geri dönmeye karar veren şirket bir açıklama yaparak eski logoya dönüşü duyurdu. Açıklamada “İnsanlar eski logomuzu çok seviyor ve geri istiyor biz de buna kayıtsız kalamazdık” oldu. Baştan sona tasarım ve halkla ilişkiler açısından bir kaza olarak reklam tarihinde yerini almış bi olay olarak bugün bile dersler içeriyor bu olay.

Logo ile kurulan duygusal bağ için, GAP’in logo değişikliği sonrası gelen tepkiler üzerine bu karardan vazgeçerek eski logosuna geri dönmesi çok çarpıcı bir örnek