KÜLTÜRLER VE LOGOLAR

Logolar da tıpkı insanlar gibi doğduğu toprakların kültürünü, ruhunu ve özelliklerini taşımaktadır. Her toplumun farklı dinamikleri, farklı ilgi alanları, farklı korkuları mevcut. Tüm bunları logolarda hissetmek de mümkün.

Çin, Japonya ve Amerika kültürlerinin logolara yansımasını burada görmek mümkün.

Çinliler markalarına logolar tasarlarken kendi kültürlerinden belki de en çok etkilenen insanlar. Çin kültürünün hayvanlarla ilgisini bilmeyenimiz yoktur. Hayvan takvimi neredeyse tüm hayvanlarla ilgili mutfakları gibi. Ayrıca bu hayvan sevgileri logolara yansımış gibi görünüyor. Ayrıca Çin sanki yeni nesil tüketicilerin algılarına hayvan simgeleriyle güçlü girdiği gerçeğini de görebiliriz.

Japonlar bence global marka olmak adına önlerindeki en büyük engeli alfabeleri olarak görüyor ve bunu aşmak adına latin harfleri üzerine güçlü sembollerden uzak logotype tasarımlarıyla çözmeye çalışıyorlar ve daha çok herkes tarafından anlaşılmak isteniyorlar.

Amerikalılar ise debranding yazımda anlattığım tarzı en iyi uygulayan ülke olarak öne çıkıyor. Yazılardan uzak semboller tek renk, güçlü, cool ve akılda kalıcı logoları benimsiyorlar.

Markalar ve logolar tıpkı insanlar gibi kendi topraklarının kültürlerini yansıtıyor.