İÇİNDEN ŞİİR GEÇEN LOGO

Less is more yani az çoktur felsefesi belki de en çok marka tasarımcılarını etkiledi. Bugün geldiğimiz noktada artık markalar akılda kalıcı ve sade logo tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. Bir logoya gereğinden fazla anlamlar yüklenen dönemler artık çok geride kaldı. Teknoloji ilerlese de her ortamda baskı problemleri ve akılda kalıcılık çok önemli artık markalar için.

Yazıda paylaştığım Apple’ın ilk logosu 1977 yılında marka tasarımcısı Rob Janoff tarafından şu an bildiğimiz ikonik elma logosuna dönüşene kadar kullanılmıştı. İlk logo üzerinde bir çok anlam barındırıyordu. Bu logoda o kadar çok şey anlatılmak istenmiş ki artık bir logodan çok sanat eserine bir gravüre dönüşmüş. Etrafındaki süslemeler kocaman bir APPLE COMPUTER CO yazısı, Newton’un yer çekimi kanununu keşfettiği elma ağacı ve altında çalışan Newton tüm detaylarıyla resmedilmiş.

Ama en ilginç olanı logonun içinden bir şiir geçmesi. Evet yanlış okumadınız logonun üzerinde bir şiir var. Bu şiir romantik İngiliz şair William Wordsworth’ın Newton’a atfen yazdığı bir şiirden bir alıntı olarak logoda çerçeve içine yerleştirilmiş. İyi ki bu logodan çabucak vazgeçmişler yoksa şu anda kullandığımız telefonlarda ve bilgisayarlada bu logonun uygulanabilme ihtimali neredeyse imkansız olacaktı.

İşte o şiir: “Newton sonsuza dek garip düşünce denizlerinde yolculuk eden bir zihin.”