DOĞRU LOGO KAVRAMI

Logolar sadece markaların, şirketlerin veya kurumsal oluşumların değil bazen bir şehrin sembolü olarak da hayatımızda yer alırlar. I ♥ New York logosu tarihteki belki en ünlü şehir logosu olarak ön plana çıkıyor. Sadece bir logo değil bir felsefe adeta. Bir şehri sevmek hatta aşık olmanın en kestirme ve güçlü yolu gibi duran çok etkileyici bir obje.

Guardian Culture videosunda görüldüğü gibi NewYork sokaklarında ve insanlarında etki bugün bile devam ediyor.

1977 yılı öncesi NewYork bugünkü parlak günlerinden çok uzaktaydı. İflasın eşiğinde olan şehir toplumsal olaylarla beraber tarihinin en kaotik ve kötü günlerini yaşıyordu. İnsanların yaşamak istemediği ve güven duyulmayan bir şehir olmaktan hızlıca çıkmak isteyen eyalet yetkilileri bu algıyı değiştirmek için bir felsefeye ve sembole ihtiyaç duyuyorlardı. Bir PR çalışmasının görsel sembolü olarak ön plana çıkan logo ve yapılan tüm PR çalışmaları sonucunda şehir hızlıca bir dönüşüme girmeye başladı.

Efsane tasarımcı Milton Glaser tarafından 1977 yılında tasarlanan logo bugün hâlâ çekiciliğini koruyor. Milton Glaser aslında en kestirme yolu seçmiş logoya gereksiz anlamlar yüklememiş ve tek bir kalp ile adeta bir felsefe ortaya koymuştur. Doğru logo kavramına harika bir örnek olarak görüyorum bu logoyu. Hikaye ve felsefeyle beraber basit anlatımın görsel hali gibi karşımızda duruyor bu logo 40 yıldan fazla zamandır.

Milton Glaser yıllar sonra bir röportajında logo ile ilgili bu sözleri söylemiştir;

“I ♥ New York logosundan para kazanmadım ama paradan daha değerli olan insanların bu şehre olan umursamaz tavrının “New York’u seviyorum” düşüncesine katkıda bulunduğum için gurur duyuyorum.”

Milton Glaser tarafından yapılan logonun ilk orijinal eskizi.